اخبار, مقالات

چه رشته‌های دانشگاهی مجاز به شرکت در آزمون نظام مهندسی هستند ؟

آزمون نظام مهندسی معماری چگونه است؟

آزمون نظام مهندسی معماری چگونه است؟

یکی از دغدغه های فارغ التحصیلان رشته های معماری، آزمون سازمان نظام مهندسی و اخذ پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی است. این آزمون در رشته معماری درسه صلاحیت نظارت، اجرا و طراحی، برگزار می شود و فارغ التحصیلان بعد از گذشت ۳ سال از مدرک کارشناسی یا ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد می توانند در آن شرکت کنند. آزمون نظام مهندسی عموما به صورت open book برگزار می شود یعنی منابع آزمون در دسترس شماست و شما باید توانایی پاسخ دادن به سوالاتی که جواب آن ها در همین منابع هست، در زمان محدود داشته باشید. کسانی که در این آزمون بتوانند ۵۰ درصد کل نمره را کسب کنند، می توانند پروانه اشتغال به کار پایه سه دریافت کنند.
لازم به ذکر است که برای شرکت در آزمون های ورود به حرفه، عضویت در سازمان های نظام مهندسی اختیاری است. اما برای صدور پروانه اشتغال به کار برای قبول شدگان در آزمون، عضویت در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان الزامی می باشد. همچنین اشخاص حقیقی عضو سازمان نظام کاردانی ساختمان استان که در آزمون ورود به حرفه مهندسی قبول می شوند باید عضویت آنان در سازمان نظام کاردانی ساختمان استان لغو شود و به عضویت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان درآیند.

چه رشته‌های دانشگاهی می‌توانند در آزمون نظام مهندسی رشته معماری شرکت کنند؟

طبق ماده 6 قانون نظام مهندسی رشته های اصلی مهندسی شامل عمران، معماری، برق، شهرسازی، مکانیک، ترافیک و نقشه برداری می باشد. اما رشته های مرتبط هم می توانند در آزمون شرکت کنند و رشته مرتبط به رشته هایی گفته می شود که عنوان آن با رشته اصلی متفاوت بوده ولی محتوای علمی آموزشی آن ها با رشته های اصلی بیش از 70% در ارتباط باشد. به فارغ التحصيلان رشته هاي اصلي و مرتبط با مهندسي در يكي از رشته هاي زیر، پروانه اشتغال بكار تعلق مي گيرد:
☑️ رشته های اصلی: مهندسی معماري، تزئينات داخلي (فارغ التحصيلان دانشگاه علم و صنعت)، معماري (كاربردي- مهندسي عملي)، علمي و كاربردي معماري
☑️ رشته های مرتبط: دبیری فنی معماری، معماری سنتی، مرمت و احیای بناهای تاریخی، کارشناسی فن آوری معماری و اماکن ورزشی و
مدارک تحصیلی کاردانی فنی ساختمان: رشته های علمی کاربردی معماری، تکنولوژی معماری، فن آوری معماری، طراحی و نوسازی بافتهای فرسوده، طراحی معماری داخلی، طراحی معماری درونی، طراحی معماری بیرونی
کسانی که نام رشته آنها در این لیست نیست ولی رشته آنها مرتبط با یکی از 7 رشته اصلی است نیز می توانند مدارکشان را به کمیسون هم ارزی ارسال کنند و این کمیسیون بعد از بررسی مدارک مشخص می کند که داوطلبان با گذراندن چه دروسی می-توانند در کدام صلاحیت شرکت کنند. البته باید توجه داشت که جهت معرفی کسری واحدها توسط کمیسیون هم ارزی رشته ها، معدل کل تحصیلی برای دانشـگاه هـای دولتـی حـداقل ۱۴ و بـرای دانشگاه های آزاد اسلامی حداقل ۱۵ الزامی می باشد.
فهرست واحدهاي درسي مصوب كميسيون هم ارزي رشته هاي جهت تطبيق با رشته ها اصلي مهندسي و صدور پروانه اشتغال بكار مهندسي (و مرتبط با مهندسي) معماري مطابق پيوست 1 می باشد و كليه متقاضياني كه واحدهاي درسي را مطابق جدول گذرانيده اند، مي توانند با ارائه ريز نمرات تأييد شده از سوي دانشگاه محل تحصيل خود به دفتر سازمان هاي مهندسي و امور بين الملل، درخواست صدور يا تمديد پروانه اشتغال بكار مهندسي نمايند و در صورت وجود كسر واحد می توانند فقط پس از بررسي در كميسيون هم ارزي رشته ها و كسب نظر موافق كميسيون مذكور، جهت گذرانيدن كسر واحدها در يكي از دانشگاه هاي معتبر براي حداكثر ۴ درس معادل ۱۰ واحد اقدام نمايند.
جهت معرفي كسري واحدها توسط كميسيون هم ارزي رشته ها، معدل كل تحصيلي براي دانشگاه هاي دولتي حداقل ۱۴ و براي دانشگاه هاي آزاد اسلامي حداقل ۱۵ الزامي مي باشد.

نحوه و شرایط ارتقای پروانه چگونه است؟

پروانه اشتغال به كار مهندسي در چهار درجه، پايه (3)، پايه (2)، پايه (1) و ارشد صادر مـيشود. کسانی که در آزمون نظام مهندسی قبول میشوند پروانه پایه سه دریافت می کنند مهندسینی که دارای این پروانه می باشند برای ارتقا در هر پایه باید در کلاس ها و دوره هایی که سازمان نظام مهندسی هر استان برگزار می کند، شرکت کنند و سپس در یک آزمون داخلی قبول شوند، شایان ذکر است ارتقا پایه یک به ارشد، نیازمند شش سال سابقه کار حرفه ای در پایه قبل است. سایر سنوات لازم برای ارتقا در هر مقطع به شرح جدول زیر می باشد:

مقطع تحصيلي پايه سه

 

پايه دو

 

پايه يك
ديپلم فني 7 سال 5 سال 6 سال
کاردانی (دارندگان مدارك فني مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري) 5 سال 4 سال 6 سال
کاردانی (دارندگان‌ مدارك ‌فني ‌مورد تأييد ساير وزارتخانه‌ها و موسسات دولتي) 6 سال 4 سال 6 سال
کارشناسی 3 سال 4 سال 5 سال
کارشناسی ارشد 2 سال 4 سال 5 سال
دکتری 1 سال 4 سال 5 سال

☑️ ارتقاء پایه در سازمان نظام مهندسی به میزان تحصیلات و مدرک تحصیلی ارتباطی ندارد در واقع یک فرد با مدرک کارشناسی می تواند دارای پایه یک باشد در حالی که شخص دیگری با مدرک دکتری پروانه اشتغال به کار نداشته باشد یا دارای پروانه پایه ۳ باشد و همچنین هیچ مهندسی با هر میزان تحصیلات و سابقه کار به هیچ عنوان نمی تواند از پایه ۳ یک باره به پایه ۱ ارتقا پیدا کند و گذشت زمان و کسب تجربه برای ارتقاء پایه امری الزامی است.
☑️ یکی از عوامل موثر در تمدید و ارتقاء پایه پروانه اشتغال به کار نظام مهندسی، شرکت در دوره‌های آموزشی و قبولی در آزمون پایان این دوره‌ها و شرکت در سمینارها و کارگاه های آموزشی و داشتن تألیفات و پژوهش ها و کارنامه حرفه ای است. به ازاء‌ هر ساعت شرکت در دوره های آموزشی ۵ امتیاز در نظر گرفته خواهد شد،که ۴۰% آن به حضور در کلاس و ۶۰% آن به قبولی درآزمون پایان آن دوره اختصاص دارد. موفقیت در آزمون پایان دوره‌های آموزشی جهت ارتقاء پایه پروانه اشتغال بکار الزامی می‌باشد. به ازاء هر ساعت شرکت در سمینارها و کارگاه های آموزشی ۵/۲ امتیاز در نظر گرفته خواهد شد. امتیاز مربوط به هر عنوان از دوره های آموزشی و سمینار صرفا یک بار جهت ارتقاء و تمدید پروانه اشتغال به کار محاسبه خواهد شد و گواهی مربوط به دوره های آموزشی، سمینارها و کارگاه ها صرفا به مدت ۳ سال به ترتیب ازتاریخ آزمون پایان دوره و روز برگزاری سمینار دارای اعتبار است. متقاضیان ارتقاء یا تمدید در زمینه نظارت، طراحی و یا اجرا باید امتیاز بخش های مختلف را به صورت جداگانه اخذ نمایند.
☑️ اگر کارشناسی ناپیوسته و کاردانی پیوسته باشد، به ازای هر ۵ سال گذشتن از تاریخ فارغ التحصیلی تان ۱ سال و تا حداکثر ۲ سال سنوات حساب می شود. مثلا اگر ۵ سال از تاریخ فارغ التحصیلی کاردانی گذشته باشد و ۲ سال هم از تاریخ فارغ التحصیلی کارشناسی ناپیوسته گذشته باشد در کل ۳ سال سابقه حساب می شود و میتوان در آزمون نظام مهندسی در صلاحیت های مربوطه شرکت کرد.
☑️ مهندسیني كه قبل از اخذ مدرك كارشناسي داراي سابقه كار با مدرك كارداني باشند، در صورتي كه داراي مدرك تحصيلي كارداني معماري باشد، سابقه كار كارداني براي دريافت پروانه اشتغال بكار مهندسي فقط براي تعيين حدود صلاحيت نظارت به ازاء هر پنج سال، يك سال و حداكثر ده سال مورد محاسبه قرار مي گيرد.
☑️ سنوات مدرک کاردانی فقط در صورتی لحاظ می گردد که عنوان آن با عنوان مدرک کارشناسی یکسان باشد.
☑️ سنوات کاری کاردانی از فارغ التحصیلی کاردانی تا فارغ التحصیلی کارشناسی می باشد.
☑️ سنوات کاری کاردانی برای آزمون طراحی معماری محسوب نمی شود.
☑️ تاریخ مندرج در مدرک تحصیلی ملاک عمل می باشد. اما برای بررسی اینکه آیا با توجه به تاریخ دقیق فارغ التحصیلی-تان می توانید در آزمون پیش رو ثبت نام کنید یا نه، می توانید به صفحه ی سنوات لازم برای ثبت نام آزمون ورود به حرفه مهندسان مراجعه کنید.

چه محدودیت هایی برای ارتقاء پایه در رشته معماری وجود دارد؟

☑️ اشخاصی که در مقطع کارشناسی دانشگاهی در یکی از رشته های اصلی ساختمان پذیرفته شده اند، ولی پس از طی بخشی از دوره کارشناسی، به دلایلی موفق به اخذ مدرک کارشناسی نگردیده و به آنان مدرک کاردانی عمومی داده شده است، چنانچه بعدا موفق به اخذ کارشناسی ناپیوسته در همان رشته شده باشند، می توانند با رعایت سایر شرایط لازم، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت دریافت نمایند. توضیح اینکه مدرک کاردانی عمومی جزء مدارک فارغ التحصیلی رشته های مصرع در ماده ۶ قانون یادشده محسوب نمی شود و لذا برای دارندگان مدرک کاردانی عمومی مذکور، پروانه اشتغال به کار کاردانی اعطاء نمی گردد.
☑️ دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی در رشته های مرتبط با رشته های اصلی هفتگانه ساختمان که موفق به اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته های اصلی هفتگانه ساختمان همسان با رشته کارشناسی شده اند، می توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط مندرج در قانون یاد شده و آئین نامه اجرائی آن، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت بر حسب سنوات و طراحی حداکثر تا پایه دو دریافت نمایند.
☑️ دانش آموختگان رشته هاي اصلي اعم از فارغ التحصيلان دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي دولتي و دانشگاه آزاد اسلامي كه مدارك تحصيلي آنها مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بوده و ميانگين كل نمرات آنها كمتر از ۱۲ باشد. در صورتيكه عنوان معادل در مدرك تحصيلي ايشان قيد نشده باشد مي توانند پروانه اشتغال بكار مهندسي با كد اصلي دريافت نمايند.
☑️ به فارغ التحصيلان رشته علمي – كاربردي معماري از دانشگاه ها و مؤسسات آموزشي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري پروانه اشتغال بكار مهندسي معماري با كد اصلی تعلق مي گيرد.
☑️ به فارغ التحصيلان يكي از رشته هاي اصلي ساختمان (داخل كشور) كه طي دوره هاي آزاد آموزش عالي (غيررسمي) كه به تصويب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري رسيده و در اسفند سال ۱۳۷۰ به دانشگاه ها ابلاغ گرديده و كلمه معادل در گواهينامه اين فارغ التحصيلان قيد شده است، پروانه اشتغال بكار مهندسي اصلي در رشته مربوط به آن تعلق مي گيرد.
☑️ دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی مرتبط با مهندسی که در سنوات قبل با ضوابط مربوط، موفق به اخذ پروانه اشتغال به کار با حدود صلاحیت طراحی و نظارت بدون محدودیت شده اند، در صورت اخذ مدرک دانشگاهی کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته های اصلی همسان و منطبق با رشته کارشناسی پس از سپری شدن سنوات لازم قانونی از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد، می توانند با رعایت سایر شرایط لازم، پروانه اشتغال به کار، همانند دارندگان مدرک تحصیلی در رشته اصلی، دریافت نمایند.
☑️ دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی در رشته های مرتبط، که پس از اخذ مدرک کارشناسی، موفق به اخذ مدارک دانشگاهی در دو مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های اصلی همسان با رشته کارشناسی شده اند، می توانند با دارا بودن سایر شرایط لازم پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت طراحی و نظارت بدون محدودیت دریافت نمایند.
☑️ دارندگان مدارك تحصيلي كارشناسي ناپيوسته در رشته هاي اصلي چنانچه به مدرك تحصيلي مقطع كارداني آنها در همان رشته مقطع كارشناسي پروانه كارداني با كد اصلي تعلق بگيرد، نحوه بررسي و تعيين صلاحيت پروانه اشتغال به كار مهندسي ايشان همانند دارندگان مدارك كارشناسي پيوسته در همان رشته مي باشد و در صورتي كه كارداني آنها پروانه با كد اصلي تعلق نگيرد، چنانچه كليه واحدهاي مصوب كميسيون هم ارزي رشته ها را در طول زمان تحصيل و به صورت واحدهاي مؤثر گذرانيده باشند، مي توانند پروانه اشتغال به كار با كد اصلي دريافت نمايند، و در غير اينصورت نامبرگان فقط مي توانند كد مرتبط با صلاحيت نظارت دريافت نمايند.
☑️ عناوین مندرج در رشته های مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته یا کارشناسی ارشد پیوسته (بدون گرایش) که با عناوین رشته های مندرج در ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ منطبق می باشد، جزء رشته های اصلی ساختمان محسوب می شود.
☑️ دارندگان مدارک تحصیلی در رشته های دبیری فنی پیوسته در رشته های اصلی در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته (مهندسی معماری، فناوری معماری-بیونیک، فناوری معماری- دیجیتال، انرژی و معماری داخلی) در رشته اصلی همسان و منطبق با مدرک کارشناسی رشته مربوط پس از سپری شدن سنوات قانونی لازم از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد، می توانند با رعایت سایر شرایط الزامی، پروانه اشتغال به کار همانند دارندگان مدرک تحصیلی در رشته اصلی، دریافت نمایند.
☑️ به دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته دبیری فنی در رشته های اصلی موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ که دارای مدرک کاردانی در سایر رشته های هفتگانه ساختمان باشند، در صورت اخذ مدرک کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته اصلی یکسان با عنوان مدرک کارشناسی، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی فقط با صلاحیت نظارت تعلق می گیرد.
☑️ دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی پیوسته علمی کاربردی، کاربردی با تکنولوژی در رشته های هفتگانه ساختمان، می توانند با داشتن سایر شرایط لازم، صلاحیت طراحی فقط در پایه ۳ بدون امکان ارتقاء، با شماره مرتبط دریافت نمایند.
☑️ دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته های اصلی ساختمان با مدرک کاردانی در رشته های اصلی یا مرتبط با رشته مقطع کارشناسی، که مشمول مصوبات کمیسیون مذکور ابلاغی به شماره ۲۷۸۸۲/۴۰۰ مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۴ می باشند، می توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با صلاحیت نظارت بدون محدودیت و طراحی حداکثر تا پایه دو بدون امکان ارتقاء، دریافت نمایند. سایر حدود صلاحیت ها در جدول زیر قابل مشاهده است:
کارشناسی ناپیوسته در رشته‌های ساختمان با عناوین مندرج در ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و یا در رشته‌های هم ارز با آنها :

عنوان مدرک تحصیلی کد رشته حدود صلاحیت پروانه اشتغال به کار
کاردانی در رشته‌های اصلی رشته مقطع کارشناسی اصلی حدود صلاحیت رشته اصلی
کاردانی در رشته‌های مرتبط با رشته مقطع کارشناسی مرتبط طراحی و نظارت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه ساختمان مرتبط نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد

 

کارشناسی ناپیوسته با عناوین تکنولوژی و یا علمی کاربردی در رشته‌های اصلی و یا رشته‌های هم ارز با آنها:

عنوان مدرک تحصیلی کد رشته حدود صلاحیت پروانه اشتغال به کار
کاردانی در رشته‌های مرتبط یا اصلی رشته مقطع کارشناسی مرتبط طراحی و نظارت
کاردانی در سایر رشته‌های هفتگانه مرتبط نظارت
کاردانی در رشته‌های غیرمرتبط با رشته‌های هفتگانه ساختمان صدور پروانه اشتغال به کار امکان‌پذیر نمی‌باشد

☑️ لازم به ذکر است در مورد بند آخر جداول بالا، دارندگان مدارک تحصیلی کاردانی غیر مرتبط با رشته های هفتگانه ساختمان و کارشناسی ناپیوسته دبیری فنی در رشته های اصلی ساختمان که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته های اصلی همسان با رشته کارشناسی شده اند، می توانند با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوط، پروانه اشتغال به کار مرتبط با مهندسی با حدود صلاحیت نظارت دریافت نمایند و برای دارندگان این ترتیبات در رشته های معماری و عمران صلاحیت اجرا نیز تعلق می گیرد.
☑️ و همچنین دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی ناپیوسته، علمی کاربردی با تکنولوژی در رشته های اصلی هفتگانه ساختمان، موضوع ماده ۶ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، که مدرک کاردانی آنها غير مرتبط با رشته های ساختمان است و پس از مدرک کارشناسی ناپیوسته، موفق به اخذ مدارک دانشگاهی در دو مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های اصلی همسان و منطبق با همان رشته کارشناسی ناپیوسته شده اند، می توانند با دارا بودن سایر شرایط لازم ، صلاحیت طراحی دریافت نمایند.

پیوست 1: فهرست واحدهای درسی مصوب کمیسیون هم ارزی رشته ها جهت صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی معماری

  1. دریا گفت:

    باسلام وقت بخیر
    بنده لیسانس گرافبک دارم و اللن ترم سوم کارشناسی پیوسته معماری هستم و فقط دروس عمومی رو معادلسازی کردم. آیا میتونم توی آزمون نظام مهندسی در آینده شرکت کنم؟؟؟ فقط عمومی هام معادل شدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *