اخبار

بازخورد حضور مهندسان پایه‌یک در انتخابات هیئت‌مدیره

به گزارش«صما» ثبت نام کاندیداها در استان های مختلف کشور انجام گرفته و هیئت های اجرایی با برگزاری جلسات مرتب تلاش می کنند تا این انتخابات را به به ترین نحو ممکن برگزار کنند. در همین راستا مدیران کل راه و شهرسازی استان های یزد و قزوین به تشریح برنامه ریزی ها و اقدامات در این زمینه پرداخته اند.

ثبت نام ۴۱ کاندیدا در انتخابات استان قزوین

در همین رابطه مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین با اشاره به اینکه برنامه ریزی های انجام شده در زمینه انتخابات هشتم هیئت مدیره نظام مهندسی در این استان به خوبی پیش می رود گفت: هیئت اجرایی در زمان مقرر انتخاب شده اند و پذیرش داوطلبان در زمان مقرر انجام شده است.

مسعود حق لطفی در گفت‌وگو با «صما» با اعلام اینکه در استان قزوین ۴۱ نفر در رشته های مختلف در انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی شرکت کرده اند، افزود: درنهایت از بین این افراد ۱۳ نفر به عنوان هیئت مدیره انتخاب می شود و با توجه به شرایط موجود، پیش بینی ما این است که بتوانیم انتخابات خوبی را برگزار کنیم.

تفاوت های انتخابات هشتم

وی درخصوص تفاوت های انتخابات هشتم با دوره های قبل بیان کرد: این دوره از انتخابات تفاوت خاصی با دوره های قبل ندارد، البته شرایط هر استانی با استان دیگر متفاوت است و در استان قزوین سه هدف مورد نظر وزیر راه و شهرسازی انجام شده است.

وی ادامه داد: مقرر شده که از این پس ارجاع کار توسط سازمان های نظام مهندسی صورت نگیرد و خود کارفرما بتواند مهندس ناظر خود را انتخاب کند که البته این موضوع از گذشته در استان قزوین رعایت می شد و جزو چند استانی بودیم که کارفرما ناظر خود را انتخاب می کرد و از این لحاظ به مشکلی برنخوردیم.

حق لطفی همچنین با بیان اینکه در نظام مهندسی این استان کسر ۵درصد حق نظارت مهندسان نیز لغو شد، گفت: درخصوص تعارض منافع هم به دستگاه های ذیربط اعلام شد تا متعاقبا افرادی که جزو کارکنان دستگاه های معرفی شده از سوی وزارتخانه بودند، در انتخابات دوره جدید هیئت مدیره امکان حضور نداشته باشند و این موضوع نیز بدون هیچ چالشی در استان انجام شد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین در عین حال با اشاره به تاثیرات عدم حضور مهندسان پایه دو در انتخابات هشتم بیان کرد: شاید اگر این شرط را قرار نمی دادند، بهتر بود. اما به هر حال هدف قانونگذار از این موضوع، ورود افرادی به هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی است که از تجارب و دیدگاه های بهتری در این زمینه برخوردار باشند.

برنامه ریزی برای مشارکت بیشتر مهندسان

این مسئول در ادامه با اشاره به برنامه ریزی ها برای جلب مشارکت بیشتر مهندسان استان گفت: در سنوات گذشته استان قزوین معمولا جزو استان هایی بوده که در بحث مشارکت مهندسان در رتبه اول تا سوم قرار داشته و امیدواریم که در این دوره از انتخابات نیز شاهد مشارکت پرشور مهندسان باشیم.

وی با اشاره به انتخاب محل و فضای مناسب دارای پارکینگ برای برگزاری هشتمین دوره از انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی در استان قزوین بیان کرد: همچنین روز پنجشنبه برای این منظور انتخاب شده و درخصوص نحوه برگزاری انتخابات هم همکاری با وزارت کشور انجام شده تا انتخابات به صورت کاملا مکانیزه برگزار شود.

حق لطفی با بیان اینکه انتخابات دوره هفتم در این استان نیز برای راحتی مهندسان و تسریع در کار به صورت کامپیوتری انجام شد، گفت: هدف ما این است که تا جای ممکن شرایط را تسهیل کنیم و برای این منظور در شهرستان های استان هم امکانات لازم را تعریف کرده ایم. البته ۸۰ درصد از مهندسان عضو نظام مهندسی در این استان در مرکز استان هستند و امیدواریم که مثل سال های گذشته انتخابات خوبی برگزار کنیم.

ثبت نام۴۲ کاندیدای انتخاباتی در استان یزد

در همین حال مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد نیز با اعلاام اینکه در این استان نیز برنامه ها طبق زمان بندی پیش رفته است، گفت: ۴۲ نفر از رشته های مختلف در استان یزد در انتخابات هیئت مدیره ثبت نام کرده اند و مراحل بررسی آنها انجام شده که به زودی اسامی افرادی که می توانند در انتخابات شرکت کنند، اعلام خواهد شد.

محمدرضا نقصان محمدی در گفت‌وگو با «صما» با بیان اینکه امور و برنامه ها به خوبی جلو می رود و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد، درباره برنامه ریزی های انجام شده برای افزایش مشارکت مهندسان افزود: طبق قانون و دستورالعمل های موجود، هنوز تبلیغات شروع نشده است، اما هدف ما این است که مکان و زمان مناسبی را برای این منظور اختصاص دهیم و اطلاع رسانی مناسب از طرق مختلف یعنی از طریق پیامک، سایت ها، به صورت کتبی و اطلاعیه ها در رسانه های مکتوب انجام شود.

ابلاغیه های وزیر راه برای استفاده بهتر از خدمات مهندسی است

وی همچنین با اشاره به تفاوت های این دوره از انتخابات با دوره های قبل با توجه به ابلاغیه های وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: این ابلاغیه ها به جهت استفاده بهتر از خدمات مهندسی است تا مهندسان بتوانند در حرفه های خود به نحو بهتری حضور پیدا کنند و درمجموع به ساخت و سازهای باکیفیت تری دست پیدا کنیم.

این مسئول ادامه داد: به خصوص اینکه در این دوره اعلام شده که صرفا مهندسان پایه یک حق ثبت نام در انتخابات هیئت مدیره را دارند و از همین رو به لحاظ اینکه این مهندسان تجارب بهتری دارند، درمجموع می توانند مدیریت بهتری در به کارگیری ظرفیت های فنی مهندسان داشته باشند. مجموعه این دستور العمل ها سازمان نظام مهندسی را برای حرکت های کیفی و فنی بیشتر، سبک بالتر و چابکتر می کند.

قانون گرایی و شفافیت، اصل مهم در انتخابات هشتم

وی با ابراز امیدواری از اینکه امسال انتخابات پرشوری را در استان یزد پیش رو داشته باشیم، گفت: روند موجود در این استان در مقایسه با سایر استان ها بسیار خوب بوده و پیش بینی ما این است که مهندسان به خوبی در این انتخابات حضور پیدا کنند.

نقصان محمدی با اشاره به عضویت بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ مهندس در رشته های مختلف در این استان تصریح کرد: با توجه به اینکه دقیقا طبق برنامه جلو رفته ایم و سعی کرده ایم تا قانون گرایی و شفافیت را اصل قرار دهیم، امیدواریم که همه این موارد منجر به حضور یک هیئت مدیره قوی و کارآمد در نظام مهندسی استان شود که بتوانند به خوبی از پتانسیل های استان و مهندسان استفاده کنند.

وی با اعلام اینکه انتخاب سیستم رای گیری وابسته به تصمیمات هیئت اجرایی است افزود: با توجه به اینکه در دوره قبل انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شد، پیش بینی می شود که در دوره هشتم نیز با توجه به تجارب موجود، به صورت الکترونیکی برگزار شود، اما به هرحال تصمیم گیری نهایی با هیئت اجرایی است.

نقصان محمدی با بیان اینکه در انتخابات سال جاری یک بازه زمانی برای برگزاری انتخابات اعلام شده است، گفت: هنوز تاریخ برگزاری این انتخابات در استان مشخص نشده و هیئت اجرایی با توجه به تجاربی که دارند، قطعا امور را به خوبی در این بخش جلو می برند و اقدامات در چارچوب زمانی مشخص، به خوبی انجام گرفته است.